Z Masaryka a Beneše udělali malého Bobeše

Vložil: 10. duben 2014 - Martin Višňa

Zábavu i ponaučení z oblasti sociální pedagogiky přinesla malým vysokoškolákům včerejší přednáška Dětské univerzity na cyrilometodějské fakultě. Vyzkoušeli si například živé hudební pexeso nebo nejrůznější pomůcky pro handicapované osoby.

Autor: Martin Višňa / Foto: Martin Višňa

Odpoledne nesoucí název Tajemství volného času připravila katedra křesťanské výchovy. Petra Potměšilová s kolegyněmi namíchaly mix šesti mini workshopů, na kterých děti okusily, co všechno se dá během volného času dělat a že se nemusejí věnovat pouze samy sobě, ale mohou i pomáhat. Zároveň si mohly udělat i obrázek o tom, čím se sociální pedagogové zabývají.

Malí vysokoškoláci se tak setkali s nevidomým Kamilem a tělesně handicapovaným Romanem, mohli si vyzkoušet chůzi se zakrytýma očima nebo psát Braillovým písmem na Pichtově psacím stroji.

Další stanoviště se zaměřilo na stáří a pomoc starším lidem, v němž si děti vyzkoušely dát v rámci tréninku paměti dohromady akrostich, tedy větu nebo báseň, v níž počáteční písmena slov nebo jejich slabiky slouží k zapamatování si určité vědomosti. Do slov „malý Bobeš hodil bílý granát za novou stodolu, hořela hezky, klidně, zvolna“ ukryly chronologicky seřazená jména českých a československých prezidentů.

Kromě toho si mohly také zasoutěžit v hudebním pexesu, projevit na papír svoji fantazii při dokreslování výstřižku obrázku nebo vyzkoušet si svoje dramatické vlohy při ztvárňování přísloví.

Jirku Koldu nejvíce zaujala stanoviště věnovaná handicapovaným a seniorům. „Lidi s postižením nebo staří lidé to nemají zrovna dvakrát lehké. Měli bychom jim pomáhat. Své babičce pomáhám pořád,“ uvedl Jirka.

Svůj volný čas prý tráví hlavně u počítače. „Sedávám u něj každý den tak dvě tři hodiny, než přijde máma z práce a donutí mě dělat domácí úkoly. Ale já se na ni za to nezlobím,“ prozradil Jirka s úsměvem.

Tajemstvím volného času se včera završila třetí čtvrtina letního semestru Dětské univerzity. Zbývají už pouze dvě přednášky, v té následující se malí vysokoškoláci promění v chemiky a vyzkoušejí si několik jednoduchých pokusů.