Krásná a plná emocí, i taková může být matematika

Vložil: 24. březen 2014 - Martin Višňa

Matematika je podle Jaroslava Nešetřila věda o myšlení a návod k žití. Mezinárodně uznávaný odborník se o tom pokusí přesvědčit veřejnost v chystaném Science Café v přednášce Moderní matematika – proč?

Autor: Milada Hronová / Repro: Žurnál UP

„V matematice je více emocí, krásy a estetiky, než si myslíte,“ řekl mezinárodně uznávaný odborník Jaroslav Nešetřil v pořadu Hyde Park Civilizace.

Během olomouckého zamyšlení nad rolí matematiky a její (ne)užitečností v současném světě zazní v Science Café i několik příkladů současného vývoje matematiky ve snaze vystihnout hlavní rysy a směry vývoje poslední doby.

Jaroslav Nešetřil je profesorem na Katedře aplikované matematiky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, zároveň i zakladatelem jejího Centra diskrétní matematiky a ředitel Institutu teoretické informatiky. Napsal stovky vědeckých článků, má za sebou hostování na prestižních zahraničních univerzitách i působení v pozici konzultanta amerického Microsoftu a Bellových laboratoří. V roce 2010 obdržel od prezidenta republiky medaili Za zásluhy v oblasti vědy.

Science Café se uskuteční v úterý 25. března od 18 hodin v Té & Café Kratochvíle.