Fyzika zaujala malé vysokoškoláky blesky i balonky

Vložil: 20. březen 2014 - Martin Višňa

Do převážně vážného světa fyziky včera zavedla posluchače Dětské univerzity Renata Holubová z katedry experimentální fyziky přírodovědecké fakulty. Zabývali se tlakem, zvukem, stavěli plechovky na hranu a došlo i na blesky z Van der Graaffova generátoru.

Autor: Martin Višňa / Foto: Martin Višňa

Právě umělé blesky nebo jiskření při krátkém mikrovlnném ohřívání hliníkové fólie byly ukázky, které děti nejvíce ohromily, ovšem z důvodů bezpečnosti si je nemohly vyzkoušet. „Ani doma v žádném případě alobal do mikrovlnky nedávejte, můžete ji zničit,“ upozornila je Holubová.

Malí vysokoškoláci ovšem o prožití některých pokusů na vlastní kůži ochuzeni nebyli. Tři děvčata si například vyzkoušela, jestli je unese matrace vyrobená z klasických nafukovacích balonků, další si pak ověřili, že bez zhoupnutí či naklonění se člověk ze správného sedu na židli kvůli umístění těžiště těla nezvedne.

„Prostě to nejde, když sedíme rovně,“ krčila rameny druhačka Barbora Millerová, která si zvednutí ze židle vyzkoušela u katedry přede všemi spolužáky. „Už se těším na fyziku ve škole, byla to sranda,“ dodala v závěru přednášky.

Odpoledne plné fyzikálních pokusů ovšem jednu chybu mělo – tropický vzduch v aule kvůli porouchané klimatizaci. Příští středu se přitom malí vysokoškoláci sejdou na stejném místě, tentokrát ovšem s Kamilou Bubelovou z právnické fakulty nahlédnou do oblasti rodinného práva.