Co dělají vědci v noci? Baví se

Vložil: 29. září 2012 - Martin Višňa

Že věda není žádná nuda, se na sklonku pátečního státního svátku přesvědčily stovky zájemců. Druhá olomoucká Noc vědců nabídla širokou škálu zajímavostí z fyziky či botaniky, šachovou simultánku nebo prohlídky veřejnosti běžně zapovězených laboratoří.

Autor: Martin Višňa / Foto: Martin Višňa

Brány k vědě se otevřely úderem 18. hodiny, a sice na třech místech: přírodovědecká fakulta zvala k zajímavým experimentům a zábavním aktivitám, podobně její botanická zahrada u výstaviště Flora. Třetí destinací byl Tabulový vrch, kde zájemci mohli navštívit tamní fort, spánkovou laboratoř lékařské fakulty nebo zbrusu nové výzkumné centrum Biomedreg.

Návleky nestačily

„Přes e-mail se přihlásilo na prohlídku 35 zájemců, ale nakonec jich dorazilo více. Nechtěli jsme nikoho zklamat a poslat domů,“ řekl doktor Radek Trojanec poté, co došly připravené návleky na boty. Spolu s kolegy přichystali pro návštěvníky Ústavu molekulární a translační medicíny, jak se Biomedreg oficiálně jmenuje, prezentace a názorné ukázky své práce. Kdo chtěl, mohl si i roli badatele v oblasti nádorových onemocnění na chvíli vyzkoušet a třeba nastartovat hmotnostní spektrometr za desítky milionů, který pomocí laseru analyzuje strukturu proteinových vzorků, a tím odhaluje markery závažných onemocnění.

Do botanické zahrady v sousedství Smetanových sadů lákaly především souřadnice a světlušky vedoucí k ukryté „kešce“ s pokladem. Mladší návštěvníky pak Ferda Mravenec a hravá výprava s ním za rostlinami a brouky. Připraveny tu byly také mikroskopy, mimo jiné ke zkoumání semínek nalezených při archeologických vykopávkách. Milovníci ostrých jídel mohli u stanoviště s pálivými paprikami otestovat, co vydrží – a nejednou se objevily slzy v očích.

Simultánka s netopýry

Epicentrem Noci vědců však byla přírodovědecká fakulta na třídě 17. listopadu, kde se dokonce hrálo a zpívalo. Do šesti pater budovy se vešla matematická kavárna s nespočtem hlavolamů, projekce populárně-naučných filmů z letošního festivalu AFO nebo Albert Einstein na notoricky známém portrétu s vyplazeným jazykem. Šachy s mistry neváhali vyzkoušet ani mladí ani staří. Velký prostor byl přitom dán také netopýrům, když se základními informacemi o těchto létajících savcích seznamovala expozice a vždy v celou hodinu vycházely za netopýry do parku skupinky pod vedením Evžena Tošenovského z přerovské ornitologické stanice.

„Atmosférou a všemi těmi hrami to tady ani nepřipomíná školu. Nestihla jsem sice všechno obejít, ale je to tady fajn. Takové večery by mohly bývat častěji,“ poznamenala k Noci vědců středoškolačka Lenka z Olomouce a s kamarádkou se vrhly na další hlavolam. A stihly jich pak ještě několik.

VIDEOREPORTÁŽE POPUP A STUDENTSKÉ TELEVIZE