„Když jsem měl srdeční kolaps, nikdo mi nepomohl“

Vložil: 21. září 2012 - Martin Višňa

Čtyřicet mediků a pracovníků olomoucké fakultní nemocnice se dnes staralo o Zdravé srdce Hané. Zábavně osvětové odpoledne připravili v centru Olomouce pro stovky svých klientů, pacientů i kolemjdoucích.

Autor: Pavel Konečný

Čtyřicet mediků a pracovníků olomoucké fakultní nemocnice se dnes staralo o Zdravé srdce Hané. Zábavně osvětové odpoledne připravili v centru Olomouce pro stovky svých klientů, pacientů i kolemjdoucích.

„Jsem tady náhodou. Sám jsem kardiak, tak mě ta akce zaujala a myslím, že je potřebná. Kdysi jsem zachraňoval jedné holce život a nikdo mi tehdy nepomohl. A dokonce když jsem měl srdeční kolaps na Václaváku, také mi nikdo nepomohl,“ řekl třicátník Zdeněk Skalka, pracovník ostravsko-opavské diecézní charity.

Osvětová akce začala před dvanácti lety jako Šňůra života a byla zaměřena na laickou resuscitaci. „Před sedmi lety jsme přidali Zdravé srdce Hané, tedy další aktivity, jak pomoci svému srdci. Správným pohybem či zdravou výživou,“ uvedla hlavní organizátorka, proděkanka lékařské fakulty Eliška Sovová.

Letos na Horním náměstí k tradičnímu měření tlaku, hladiny cukru či výkonnosti plic přibyla i ukázka telemedicíny - léčby na dálku.

Akce se koná pravidelně v době Světového dne srdce.

VIDEOREPORTÁŽ