Majáles patřil také ukázkám dovednosti studentů

Vložil: 9. květen 2013 - Martin Višňa

Celým majálesem se jako nit vedle kulturního programu vinuly ukázky aktivit studentů, jejich organizací a univerzitních pracovišť. Zájemci si tak mohli zakoupit rukodělné výrobky studentů, vyzkoušet pomůcky pro handicapované nebo třeba luštit hlaholici.

Autor: Martin Višňa / Foto: Martin Višňa

Zdaleka nejpilnějšími ovšem byli medici, kteří se nejen realizačně podíleli na ustavujícím českém rekordu v měření krevního tlaku a poskytovali po oba hlavní majálesové dny zdravotní dozor. Návštěvníky také učili první pomoci a včera v areálu Korunní pevnůstky rozbili stany nemocnice pro medvídky.

Maskot v nemocnici

„Počkej, ještě tuto packu zavázat,“ upozorňovala budoucí lékaře a členy olomoucké pobočky mezinárodní organizace mediků IFMSA pětiletá Alžběta. Ta měla tu čest ošetřovat v nemocnici maskota majálesu medvěda Standu. Práce s obvazem jí šla lehce, v mžiku byl medvídek z ponožek celý zafačovaný. „Ještě injekci a je to, bude zdravý,“ ujistila dívka mediky a už se se Standou, který měl původně na oko zlomenou jednu tlapu, fotila.

„Nechci být ale doktorka, chci být policistka. Proč? Prostě jsem si to tak už vybrala,“ dodala Alžběta rozhodně a vydala se ke druhému stanovišti, kde medičky ukazovaly, jak si správně čistit zuby.

Uprchlický tábor i matematická kavárna

Na Korunní pevnůstce se rozprostřela také simulace uprchlického tábora Zaatárí, kde se zájemci mohli od studentek cyrilometodějské teologické fakulty dozvědět, jak se v takovém táboře, v omezených podmínkách, žije.

Pozornost všech generací ve středu přilákaly i hlavolamy a logické hry v matematické kavárně. „Občas doma nějaký hlavolam řeším, některé z těch, co mají tady, jsou ale nad mé síly. Možná kdybych se nějak zbavil této kostičky, tak by to šlo,“ komentoval skládání sedmiletý Petr z Olomouce. Po chvíli tápaní nakonec hlavolam odložil a šel s kamarádem zkoumat taje deskové hry abalone s kuličkami.

Přírodovědci nabídli také chemické pokusy, ukázku čištění vody nebo možnost vypěstovat si v kelímku podvodní zahrádku.

Studentů plné Biskupské náměstí

Zatímco ve středu se populárně-vědecký koutek rozkládal při budově budoucí Pevnosti poznání, úterní veletrh aktivit univerzitních pracovišť a studentských a neziskových organizací obsadil Biskupské náměstí v těsné blízkosti majálesového epicentra na Zbrojnici. Pod pokličku své činnosti nechali nahlédnout například studenti speciální pedagogiky, geoinformatici nebo historici, také organizace jako Agentura rozvojové a humanitární pomoci Olomouckého kraje, Tyflocentrum nebo Hnutí Duha Olomouc.

O zdraví návštěvníků se pak zajímali vyjma mediků také pracovníci katedry přírodních věd v kinantropologii fakulty tělesné kultury, kteří v šatně knihovny měřili na svých přístrojích tělesné složení. Této možnosti využilo na osmdesát zájemců.