Šestidenní festival rozdal svá ocenění, letošní AFO končí

Vložil: 21. duben 2013 - Martin Višňa

V kině Metropol včera skončil 48. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. I letos rozdal ceny v osmi kategoriích, přičemž nejúspěšnějším se stal snímek Gramatika štěstí.

Autor: Milada Hronová / Foto: Milada Hronová

Tagy článku:
UP a Olomouc Zajímavosti AFO

„Jeden irský spisovatel řekl, že věda nevyřeší žádný problém, aniž by nevytvořila dalších devět takových problémů. Když jste vědec, máte tedy co dělat. Práce každého vědce vytvoří práci pro dalších devět vědců. Vidíte tu matematiku, které se letošní ročník věnoval především?“ řekl moderátor slavnostního večera, vědec britského původu Michael Londesborough.

Skutečnými hrdiny letošního ročníku se staly instituce. Ocenění za přínos popularizaci vědy obdržely rovnou dvě. Dramaturg Aidan Laverty si již tradiční krasohled převzal pro populárně-vědecký pořad z produkce BBC s názvem Horizon a cenu pro renomovanou Americkou asociaci pro matematiku převzal její ředitel Paul Manthey Zorn.

„Rád bych poděkoval festivalu AFO, Univerzitě Palackého i dalším za pozvání. Nikdy jsem v Česku nebyl. Americká asociace pro matematiku bude v létě 2015 slavit stoleté výročí svého vzniku. Naše mise je jednoduchá: snažíme se matematiku popularizovat především na úrovni pregraduálního vysokoškolského studia. Matematiku ale propagujeme na všech úrovních. Zejména nás zajímá skupina, která je tradičně z tohoto studia vylučována, a sice ženy. Proto jsem velmi rád, že také AFO věnovalo tématu Žena a věda pozornost,“ prohlásil Zorn.

Hitem letošního AFO se stal snímek Gramatika štěstí, který získal hned dvě ocenění – Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký film a Cenu studentské poroty. Snímek vypráví o jihoamerickém kmenu Pirahã, který díky své řeči, jež postrádá pojmenování pro číslice či barvy, budoucí čas nebo vzpomínky, žije naprosto spokojený život. Americký lingvista Daniel Everest, který byl po několik let právoplatným členem tohoto kmene, divákům zábavnou formou spolu s personálními vsuvkami přibližuje osudy těchto lidí z hloubi Amazonského pralesa.

Dnes je na programu projekce vítězných filmů. Na letošní ročník přijelo 160 hostů, což je více, než bylo obvyklé v minulosti. AFO představilo v šesti festivalových dnech stovku filmů a akreditovalo se na něj kolem 3500 lidí, což je o tisíc více než loni.

Cenu časopisu Vesmír za nejlepší populárně-vědecký dokument z oblasti přírodních věd získal snímek Květy Přibylové Tělo v systému. „Ocenili jsme tento snímek za to, s jakou uměřeností se s tématem vyrovnává. Květa Přibylová se nebála téma podat s jistou poetičností a metaforičností. Vřele doporučuji, podívejte se na tento film,“ řekl za časopis Ivan Boháček.

Cenu časopisu Dějiny a současnost za nejlepší český populárně‑vědecký dokument z oblasti společenských a humanitních věd získal snímek Vrahem z povolání. Utrpení soudce Karla Vaše režisérů Jana Bělohlavého a Pavla Palečka. „Film rekonstruuje naprosto bizarní a absurdní a nehorázný životní příběh člověka, který napáchal spoustu zločinů a všechno mu to až do nedávných let prošlo. Cítí se nevinný, navzdory tomu, že po něm zůstalo spoustu mrtvých a nešťastných lidí. Cítí se dokonce poškozený tím, že ho nepovýšili na generála, dokonce vydal knihu. Film je silný v tom, že současnost není schopna minulost náležitě reflektovat, vypořádat se s ní,“ řekl za časopis Ivan Klimeš.

Cenu RWE za nejlepší český populárně‑vědecký film získal krátkometrážní snímek Dávej pozor! režisérky Kamily Zlatuškové „Je to dokument, který zachycuje malý kousek života jedné velmi zajímavé dámy. Do toho kousku života vstoupily moderní technologie. Dokument se může stát nadějí pro mnohé jiné, kteří řeší podobné problémy,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký film a zároveň i Cenu studentské poroty získal snímek Gramatika štěstí. „Nejdříve jsme zvažovali, že bychom ocenili toho skutečně obdivuhodného pána, který zná všechny tatranské sviště. Nakonec jsme se ale rozhodli ocenit snímek, který pod slupkou příběhu o zneuznaném vědci, představuje mnohem závažnější celospolečenský problém. Týká se revidovatelnosti vědy, tedy toho, nakolik jsou vědecké osobnosti ochotné měnit své dřívější úsudky,“ řekl Jakub Hudák, člen studentské poroty.

Cena diváků připadla snímku Doktor Pomahač v režii Theodora Mojžíše. Dvaapadesátiminutový snímek vypráví o muži, jehož fascinovala představa, že by mohl pacientům po těžkých úrazech opět navrátit podobu obličeje a pomoci jim tak nalézt své já. „Cena diváka je pro mne největším pracovním překvapením v životě. Film, který je pozitivní, většinou ceny diváků totiž nezískává,“ řekl Theodor Mojžíš.

Cenu Fly United pro nejlepší video věnované Olomouci jako studentskému městu v soutěži Film It UP získala za své video studentka Barbora Křížová.

Galerii fotografií festivalových fotografů z průběhu celého festivalu najdete na jeho oficiálních stránkách