Adi Eisenberg, světový odborník na blokové kopolymery, se nezalekl ani češtiny

Vložil: 11. březen 2015 - Martin Višňa

Druhý ročník prestižního přednáškového cyklu Rudolf Zahradník Lecture Series zahájil včera v aule přírodovědecké fakulty celosvětově uznávaný odborník v oblasti fyzikální chemie polymerů Adi Eisenberg z McGill University v Montrealu.

Autor: Martina Šaradínová / Foto: Martina Šaradínová

Profesor Eisenberg zahájil své vystoupení česky. „V Československu jsem byl poprvé v roce 1943, kdy jsme maminkou utíkali z Polska. Od té doby mám rád české lidi, knedlíky a zavináče,“ sdělil vědec překvapenému publiku.

 

V přednášce, v níž nezapřel smysl pro humor, se věnoval blokovým kopolymerům. Jim zasvětil ve své vědecké dráze více než dvě desetiletí. Blokové kopolymery se využívají k výrobě takzvaných micel s různými tvarovými i strukturními vlastnostmi, které slouží jako nosiče léků či jiných nízkomolekulárních látek. Profesor Eisenberg nastínil, jak lze tyto micely o velikosti od 20 do 50 nanometrů připravit i jak je možné ovlivnit jejich morfologii. 

 

Na návštěvu vědce, který je pionýrem v oblasti přípravy blokových kopolymerů a studia procesů jejich samouspořádání, se velmi těšila Renata Vyhnálková z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM). V Kanadě u něj studovala magisterské i doktorské studium. „Znám ho asi patnáct let a velmi si ho vážím. Je to hodný, skromný a vzdělaný člověk, který napsal zhruba čtyři sta publikací. Jeho návštěva je pro studenty i vyučující určitě dobrá zkušenost,“ uvedla Vyhnálková. S Eisenbergem spolupracovala například na přípravě antibakteriálního filtračního papíru, kdy se micely rovněž využívají. Doufá, že další spolupráce na sebe nenechají čekat.  

 

„Metody unikátního řízení tvarových a strukturních vlastností polymerů otevřely dveře k desítkám nových aplikací nejen v chemii, ale i medicíně a biotechnologiích. Pro naše centrum je zajímavá spolupráce zejména z důvodu použití takových polymerů v kombinaci s některými nanomateriály v nových bionanotechnologiích,“ uvedl ředitel RCPTM Radek Zbořil.

 

Profesor Eisenberg si z Olomouce odveze pamětní medaili Univerzity Palackého. Podle rektora Jaroslava Millera se tak dostal do dobré společnosti jejích držitelů. „Loni ji získal například filozof a lingvista Noam Chomsky a řada dalších významných osobností,“ připomněl rektor.

 

Přednáškový cyklus Rudolf Zahradník Lecture Series se koná pod záštitou RCPTM. Jeho cílem je představit na české půdě nejslavnější a nejúspěšnější světové vědce z chemického a materiálového výzkumu. V letošním akademickém roce se v série představí také Peter Sadler z Warwické univerzity ve Velké Británii, specialista v oblasti koordinační chemie a aplikací anorganických sloučenin v katalýze a medicíně.

Komentáře

Další články: