Centrum regionu Haná má nový evropský patent

Vložil: 10. září 2014 - Martin Višňa

Stimulátor růstu rostlin, vyvinutý vědci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum ve spolupráci s Freie Universität, získal patent. Látka s pracovním názvem PI-55 dokáže utlumit rostlinu ve vnímání vlastních přirozených hormonů.

Autor: Martina Šaradínová / Foto: Pavel Konečný

Hormony, konkrétně cytokininy, hrají důležitou roli v celé řadě procesů souvisejících s regulací růstu a vývoje rostlin. Přínos olomouckých a berlínských odborníků spočívá v objevu látek, které v rostlinách vnímání cytokininů naruší, což má příznivý vliv na její růst, zvětšení kořenového systému a odolnost vůči stresovým podmínkám. Technologii cytokininových antagonistů a první látku založenou na tomto principu popsali v roce 2009. Letos v červenci se celý proces udělením evropského patentu završil.

 

„Rostlina má svoje receptory, jimiž vnímá vlastní chemické signály – hormony. Naše látka ale receptory zablokuje, rostlinu zjednodušeně řečeno oslepí pro vnímání jejích vlastních hormonů. Pokud by se látka použila jako agrochemikálie, není nutné ji podávat ve velkých dávkách. Velká výhoda je i to, že není toxická,“ uvedl Lukáš Spíchal (na fotografii) z vědeckého týmu Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

 

Podobná látka zatím na trhu není

Doposud se používají stimulátory, které fungují na odlišných principech. Přípravky založené na technologii cytokininových antagonistů zatím na trhu chybějí. Patentovaná látka přitom nepředstavuje žádné ekologické riziko, podporuje růst kořenové soustavy, zvyšuje výnos plodin i jejich odolnost vůči stresovým podmínkám.

 

„Například mák je náchylný na sucho. Látka má ale protistresový účinek, takže pomůže rostlině tuto situaci lépe přečkat. Testování bylo úspěšné i na pšenici, ječmeni, kukuřici a řepce. Může být přínosem pro zemědělce všude tam, kde bude potřeba ovlivnit růst rostlin, může pomoci řešit naléhavé problémy výživy populace,“ doplnil Spíchal. Evropský patent je dalším předpokladem pro komerční uplatnění látky, o němž vědci jednají.

 

Patentová ochrana se rozšířila na větší území

Evropský patent navazuje na český patent z roku 2009, zvyšuje patentovou ochranu růstového stimulátoru a jeho územní rozsah. Na vzniku látky se podílel výzkumný tým Laboratoře růstových regulátorů pod vedením Miroslava Strnada, který stojí mimo jiné i za objevy látek na bázi rostlinných hormonů, které mají protinádorové účinky. Jedná se například o olomoucin či roskovitin. 

 

Komentáře

Další články: