Přírodovědecká fakulta poprvé hostí mezinárodní fórum Quantum Structures

Vložil: 27. červen 2014 - Martin Višňa

Desítka špičkových odborníků z Evropy a Ameriky přijala v tomto týdnu pozvání do Olomouce na mezinárodní konferenci ke kvantovým strukturám. Prestižní fórum, které se koná každé dva roky v různých zemích, hostí přírodovědecká fakulta poprvé.

Autor: Velena Mazochová / Foto: Velena Mazochová

Olomoucké pořadatelství představuje podle vedoucího katedry algebry a geometrie Radomíra Halaše především ocenění dosavadních výzkumných výsledků pracoviště. „Právě ty vedly na posledním jednání výboru Mezinárodní asociace pro kvantové struktury k poctě zorganizovat tuto prestižní konferenci v Olomouci. Jde zároveň o prezentaci fakulty i univerzity,“ zdůraznil Halaš.

Hlavním smyslem konference Quantum Structures 2014, která dnes končí, je propojit všechny oblasti kvantové mechaniky a její aplikace a podpořit komunikaci mezi výzkumníky z celého světa. Mezinárodní mezioborové setkání  zároveň umožňuje mladým vědcům prezentovat své výsledky a získat zpětnou vazbu od zkušených kolegů z předních vědeckých pracovišť.

„Interdisciplinární setkání sdružuje odborníky z oborů matematiky, fyziky nebo například filozofie přírodních věd, kteří se věnují kvantovým strukturám z matematického nebo fyzikálního hlediska,“ doplnil Michal Botur z olomoucké katedry.

K hlavním přednáškám získali organizátoři přední vědce z univerzit a výzkumných pracovišť v Kanadě, Spojených státech amerických, Velké Británii nebo Itálii. „Když máme významné zvané řečníky a atraktivní program, jsou pak ochotni přijet i další přední odborníci,“ zdůraznil Botur.

Na dopolední plenární přednášky navazují celý týden jednání v sekcích, na nichž mohou účastníci prezentovat výsledky vlastních výzkumů. Konference je otevřena také doktorandům a studentům olomoucké přírodovědecké fakulty a spolupořádající Masarykovy univerzity.

Konference Quantum Structures se koná pravidelně každé dva roky v Evropě nebo Americe. Poslední dvě odborná setkání  se uskutečnila v Bostonu a italském Cagliari. Letošní ročník pořádá přírodovědecká fakulta ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně a Slovenskou akademií věd v Bratislavě v rámci projektu Algebraické metody v kvantové logice.