Veletrh vědy láká, u stánků je plno

Vložil: 20. červen 2014 - Martin Višňa

V obležení vědychtivých návštěvníků se dnes ocitla přírodovědecká fakulta a areál Korunní pevnůstky díky Veletrhu vědy a výzkumu. Příchozí si během dvou dnů mohou vyzkoušet řadu pokusů a aktivit, které připravilo všech osm fakult i partnerské instituce.

Autor: Martina Šaradínová / Foto: Martina Šaradínová, Velena Mazochová

„Letošní jarmark je opět mnohem obsáhlejší než ty předchozí, expozic neustále přibývá. Stejně jako loni ho pořádáme s podporou projektu Univerzita Palackého – centrum vědy pro všechny. Navíc se poprvé koná v prostředí Korunní pevnůstky, kam bychom v budoucnu chtěli soustředit veškeré popularizační aktivity univerzity,“ uvedl hlavní řešitel projektu Roman Kubínek.

Veletrh se stále rozrůstá

Do světa vědy mohou z různých stran nahlédnout zájemci na 110 stanovištích. Na přípravě se podílí na 600 organizátorů.

„Veletrh se nám rozrostl do obřích rozměrů, popularizační akce v takovém rozsahu se minimálně na Moravě jinde nevyskytuje. Některé stánky již patří ke stálicím, ale jejich náplň neustále obnovujeme. Reagujeme i na zájem veřejnosti a kromě pokusů představujeme rovněž i technologické novinky v jednotlivých oborech. Velmi mě těší, že narůstá zájem veřejnosti, ale i spolupracujících škol,“ řekla za organizátory Blanka Krausová.

Pokusy, hlavolamy i kouzla

Zatímco páteční dopoledne patřilo především školám, odpoledne a v sobotu se očekává především široká veřejnost. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet tajné písmo, kouzla a čáry hypnózy, poskládat si origami, hrát na netradiční hudební nástroje, rýžovat zlato nebo si potrápit hlavu u řady hlavolamům v matematické kavárně či u některé z mnoha šachovnic.

Poprvé jarmark navštívil Samuel Pestl ze Základní školy v Polešovicích na Uherskohradišťsku. „Je tu hodně zábavných a zajímavých pokusů, dost si to užívám. Spoustu se toho i dozvím. Nejvíc mě bavily pokusy, při nichž jsem si vyzkoušel kapacitu plic,“ prozradil školák.

Do kůže starých lidí se mohli vcítit návštěvníci jednoho ze stánků v režii fakulty zdravotnických věd. „Předvádíme simulátor stáří. Zájemci si vyzkouší speciální dlahy na končetinách i zádech i slepecké brýle. Zjistí tak, jaké to je, když je člověk velice starý a nepohyblivý,“ představila aktivitu Petra Pičmanová.

Simulátor využil například desetiletý Lukáš Indrák z Olomouce. „Nemohl jsem se moc hýbat a špatně jsem viděl. Nebylo to jednoduché. Asi se teď na staré lidi budu dívat jinak,“ prozradil hoch.

Veletrh potřinácté

Tématem letošního veletrhu je vesmír a jiné světy. Poprvé se tato akce konala v roce 2001, tehdy pod názvem Chemický jarmark. Univerzita se na veletrhu představuje jako instituce, která dokáže komunikovat se svým okolím a dokáže vědu přiblížit zajímavým a poutavým způsobem. Pro všechny návštěvníky je letos připravena také soutěž, jejíž účastníky čeká po splnění úkolů na jednotlivých stanovištích sladká odměna.

Pro více fotek pokračujte zde

Videoreportáž