Veletrh vědy láká, u stánků je plno

Vložil: 20. červen 2014 - Martin Višňa

V obležení vědychtivých návštěvníků se dnes ocitla přírodovědecká fakulta a areál Korunní pevnůstky díky Veletrhu vědy a výzkumu. Příchozí si během dvou dnů mohou vyzkoušet řadu pokusů a aktivit, které připravilo všech osm fakult i partnerské instituce.

Autor: Martina Šaradínová / Foto: Martina Šaradínová, Velena Mazochová

„Letošní jarmark je opět mnohem obsáhlejší než ty předchozí, expozic neustále přibývá. Stejně jako loni ho pořádáme s podporou projektu Univerzita Palackého – centrum vědy pro všechny. Navíc se poprvé koná v prostředí Korunní pevnůstky, kam bychom v budoucnu chtěli soustředit veškeré popularizační aktivity univerzity,“ uvedl hlavní řešitel projektu Roman Kubínek.

 

Veletrh se stále rozrůstá

Do světa vědy mohou z různých stran nahlédnout zájemci na 110 stanovištích. Na přípravě se podílí na 600 organizátorů.

 

„Veletrh se nám rozrostl do obřích rozměrů, popularizační akce v takovém rozsahu se minimálně na Moravě jinde nevyskytuje. Některé stánky již patří ke stálicím, ale jejich náplň neustále obnovujeme. Reagujeme i na zájem veřejnosti a kromě pokusů představujeme rovněž i technologické novinky v jednotlivých oborech. Velmi mě těší, že narůstá zájem veřejnosti, ale i spolupracujících škol,“ řekla za organizátory Blanka Krausová.

 

Pokusy, hlavolamy i kouzla

Zatímco páteční dopoledne patřilo především školám, odpoledne a v sobotu se očekává především široká veřejnost. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet tajné písmo, kouzla a čáry hypnózy, poskládat si origami, hrát na netradiční hudební nástroje, rýžovat zlato nebo si potrápit hlavu u řady hlavolamům v matematické kavárně či u některé z mnoha šachovnic.

 

Poprvé jarmark navštívil Samuel Pestl ze Základní školy v Polešovicích na Uherskohradišťsku. „Je tu hodně zábavných a zajímavých pokusů, dost si to užívám. Spoustu se toho i dozvím. Nejvíc mě bavily pokusy, při nichž jsem si vyzkoušel kapacitu plic,“ prozradil školák.

 

Do kůže starých lidí se mohli vcítit návštěvníci jednoho ze stánků v režii fakulty zdravotnických věd. „Předvádíme simulátor stáří. Zájemci si vyzkouší speciální dlahy na končetinách i zádech i slepecké brýle. Zjistí tak, jaké to je, když je člověk velice starý a nepohyblivý,“ představila aktivitu Petra Pičmanová.

 

Simulátor využil například desetiletý Lukáš Indrák z Olomouce. „Nemohl jsem se moc hýbat a špatně jsem viděl. Nebylo to jednoduché. Asi se teď na staré lidi budu dívat jinak,“ prozradil hoch.

 

Veletrh potřinácté

Tématem letošního veletrhu je vesmír a jiné světy. Poprvé se tato akce konala v roce 2001, tehdy pod názvem Chemický jarmark. Univerzita se na veletrhu představuje jako instituce, která dokáže komunikovat se svým okolím a dokáže vědu přiblížit zajímavým a poutavým způsobem. Pro všechny návštěvníky je letos připravena také soutěž, jejíž účastníky čeká po splnění úkolů na jednotlivých stanovištích sladká odměna.

 

Pro více fotek pokračujte zde

Videoreportáž

Fotogalerie

Komentáře

Další články: