Dětská univerzita 2014 - letní semestr

logo dětské univerzity tlačítko registrace uzavřena

Pozor! Registrační formulář pro zimní semestr Dětské univerzity a také další informace nově najdete na webu Pevnosti poznání zde.

Kontakt: Michaela Kratochvílová - michaela.kratochvilova@upol.cz

Dětská univerzita je unikátní příležitost pro děti ve věku 8-12 let vyzkoušet si studium na vysoké škole a nahlédnout pod pokličku nejrůznějších vědních oborů. Posluchači absolvují deset interaktivních přednášek z nejrůznějších vysokoškolských oborů, jejich studium lemují slavnostní akty imatrikulace a promoce. Na památku každý kromě řady zážitků a poznatků obdrží diplom o absolvování Dětské univerzity.

tlačítko archivu tlačítko facebook

Slavnostní imatrikulace nových studentů a zahájení jejich studia. 

| Teoretické ústavy Lékařské fakulty UP, Hněvotínská 3 článek ›› fotky ››

Koho by nelákalo dozvědět se, co zajímavého archeologové našli v Olomouci, například při nedávném výzkumu na Dolním náměstí, nebo jak se ví, že Římané byli skutečně v Olomouci. Toto i další bude možné slyšet na přednášce a navíc bude i možnost sáhnout si na originály předmětů starých i několik tisíc let. Po přednášce ukázka Staré pověsti české v podání hudebně-dramatického studia Moravského divadla.

Mgr. Pavlína Kalábková, Ph.D. | Moravské divadlo Olomouc, Horní náměstí 22 článek ›› fotky ››

Okus něco nezapomenutelného, zažij v obyčejném prostředí neobyčejné věci díky této nové metodě učení se formou hry. Překonej sebe sama, nauč se rychle jednat v nečekaných situacích. Silné zážitky si odneseš do budoucího života, poznáš pravou sílu týmu, nové lidi a věř, že domů přijdeš jiný - energií úplně nabitý. Jednoduše řečeno, ve škole budeš o krok napřed než ostatní.

Mgr. Martina Šulcová | Fakulta tělesné kultury UP, tř. Míru 115 článek ›› fotky ››

Dozvíte se, proč je hygiena rukou základním opatřením v prevenci infekcí, jakou roli v ní hrají mikroorganismy a co se stane, když není hygiena rukou prováděna během dne po použití toalety, před požíváním jídla a při každém viditelném znečištění pokožky rukou, kdy existuje reálné riziko přenosu či pozření infekčního agens a možného vyvolání infekce.

doc. RNDr. Ivanka Matoušková, Ph.D., MUDr. Jana Vlčková, RNDr. Ondřej Holý | Lékařská fakulta UP, Teoretické ústavy, ul. Hněvotínská 3 článek ›› fotky ››

Formou příkladů, cvičení a her se děti naučí orientovat v problematice finanční gramotnosti, tzn. peněz a cen, správy osobního/rodinného rozpočtu, finančních aktiv a závazků s ohledem na měnící se životní situaci. Vyzkouší si sestavit rozpočet domácnosti, naučí se nakládat s penězi (hotovostním a bezhotovostním způsobem placení), osvojí si principy trhu (působení nabídky a poptávky vč. vlivu inflace), ukážeme si také příklady finančních produktů (spořících i úvěrových).

 

Ing. Alena Opletalová, Ph.D. | Přírodovědecká fakulta UP, tř. 17. listopadu 12 článek ›› fotky ››

Jak můžeme uvařit vodu pomocí ledu? Co by se stalo, kdyby se zmenšila rychlost zvuku? Co dokáže naše představivost a může toho využít i krejčí? Slyšeli jste někdy o paprscích chladu – existují? Může být tvrdá židle měkká? Určitě dokážete vstát ze židle, na které sedíte (i když nebudete přivázáni)? Jste natolik silní, že uzvednete jednu tunu? Na našem setkání se zamyslíme nad jevy z našeho každodenního života, které nás obklopují - budeme si klást podobné otázky a hledat na ně odpověď. A protože slovní vysvětlení v mnoha případech nestačí, čeká nás řada určitě zajímavých pokusů.

RNDr. Renata Holubová, CSc. | Přírodovědecká fakulta UP, tř. 17. listopadu 12 článek ›› fotky ››

O manželství, rodině a dětech. Princ s princeznou šťastně překonali všechna úskalí a slaví slavnou svatbu. A co bylo potom? Víš, jak se vlastně manželství uzavírá a co to pro člověka přináší? Věnuješ své rodině něco ze svých sil, nebo jen čekáš, co ti rodiče podstrčí? Mohou rodiče bít své děti? A mohou děti bít své rodiče? Jak to vlastně udělat, aby rodina byla šťastná? Přijď na přednášku a řekni nám, jak si to představuješ ty. My ti řekneme, jak by to mělo lidské soužití v rodině vypadat podle práva. Společně uvidíme, jaké možné druhy rodin vlastně najdeme!

 

JUDr. Kamila Bubelová, Ph.D. | Přírodovědecká fakulta UP, tř. 17. listopadu 12 článek ›› fotky ››

Vzpřímená chůze nás odlišuje od zvířat. Jak vypadají první krůčky člověka, které významné kroky lidstvo učinilo, jak máme správně chodit doma, ve škole, na pódiu, s holemi, to vše se dozvíte a prakticky si vyzkoušíte na pódiu Moravského divadla a vyberete ze svého středu ty nejlepší „chodce“. Po přednášce exkurze do divadelního zákulisí - maskérny a kostymérny. 

Prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA | Moravské divadlo Olomouc, Horní náměstí 22 článek ›› fotky ››

Je volný čas důležitý pro život člověka? Co vše může člověk dělat ve volném čase? Co vše se dá ve volném čase rozvíjet? Na tyto a ještě další otázky se pokusíme spolu s vámi najít odpovědi.

PhDr. Mgr. Petra Potměšilová, Ph.D. | Cyrilometodějská teologická fakulta, ul. Univerzitní 22 článek ›› fotky ››

Co má společného svět kolem nás a chemie? Kde se chemie vzala a jak se vyvíjela? Na chemické přednášce si budeme povídat o těchto i jiných otázkách. Navíc si budete moci na chvíli zkusit, jaké je to být chemikem. Vyrobíš si například Kouzelnou zahrádku nebo vyzkoušíš pokusy z domácích chemikálií.

Nezapomeň si s sebou přinést látkový ochranný plášť nebo alespoň takové oblečení, jehož možné ušpinění nebo poškození nebude nikomu vadit.

 

RNDr. Pavlína Baizová, Ph.D., Mgr. Jana Prášilová | Přírodovědecká fakulta UP, tř. 17. listopadu 12 článek ›› fotky ››

Nejen že budete soutěžit v netradičních disciplínách, které jste ještě nezažili, ale zjistíte také, kolik jste za tu dobu ušli kroků a spálili energie, a to vše budete mít možnost pomocí našeho unikátního systému porovnat se všemi ostatními účastníky dětské univerzity. Kdo z vás bude nejlepší?

Bc. Martin Kučera, Martin Višňa | Fakulta tělesné kultury UP, tř. Míru 115 článek ›› fotky ››

Slavnostní zakončení studia malých vysokoškoláků a předání absolventských diplomů. 

| Moravské divadlo Olomouc, Horní náměstí 22 článek ›› fotky ››